Jdi na obsah Jdi na menu
 


podzim 2014

9. 11. 2014

 

 

49. zaječovská výstava

 

   Ve dnech 25.-26.10.2014 se konala 49. místní výstava králíků, holubů a drůbeže s okresní soutěži holubů v chovatelském areálu v Horní Kvani, který náleží ZO Zaječov.

   Místním chovatelům počasí i tentokrát přálo. Zvířat se jako každý rok sešlo dost i když trošičku v jiném poměru, než u nás bývá zvykem. Holubů jako každý podzim bývá hojný počet. I díky tomu, že zde jako jediná organizace na okrese pořádáme okresní soutěž. Letos se sešlo 303 holubů v 75ti voliérách a 12 holubů v 12ti klecích. Plemen a barevných rázů u holubů se celkově sešlo 57. Na prvním místě v okresní soutěži holubů se umístil přítel Justych Václav, ZO Zdice, se 383 body na plemeno Česká čejka bezrousá modr. kapr.  Na druhém místě se umístil přítel Frühauf Jiří, ZO Zaječov, se 382 body na plemeno Anglická jeptiška. A třetí místo obsadil přítel Lysák Stanislav, ZO Zaječov, se 380 body s plemenem Český stavák červ. plamínek.

V místní soutěži holubů vyhrála přítelkyně Preislerová Vlasta ze ZO Blovice se 381 na plemeno Česká bagdeta černá. Druhý byl přítel Chaloupka František  ze ZO Kasejovice se 381 body na plemeno Vídeňský slepičák černý. Třetí nejlepší umístění získal přítel Preisler Jiří ze ZO Blovice se 381 body na plemeno Německý výstavní červený. Nejlepším mladým chovatelem se stal Hříbal David ze ZO Zdice s 96 body na holuba plemene Moravský pštros modrý kapratý. Dále bylo uděleno 10 čestných cen. Posuzování se zhostili: ing. Václav Krůta, Rudolf Pikal, Cintl Jaroslav, ing. Knotner Jiří.

   Největším překvapením byla expozice drůbeže. Té se sešlo nebývale mnoho. Ve velkém počtu než obvykle byla zastoupena vodní drůbež. V 10ti voliérách byla umístěno 25 hus v sedmi plemenech a barevných rázech. V 8mi voliérách bylo umístěno 18 kachen, 7mi plemen a barevných rázech. Z nejmenší hrabavé drůbeže bylo vystaveno ve 4 voliérách 13 křepelek ve dvou barevných rázech. Kurů domácích se sešlo159 v 53 voliérách a 4 samostatně v klecích. Celkově byla drůbež zastoupena  39 plemeny a barevnými rázy. Posuzovali: Ján Beňo, ing. Richard Konrád, Loukota Martin. Na 3 nejlepší voliéry udělili poháry. Nejlepší byla voliéra přítele Jiřího Chlustiny ze ZO Zaječov, s 290 body na plemeno zdr. Wyandotka tm. vlnitá. Druhá nejlepší voliéra patřila příteli Jaroslavu Petákovi ze ZO Suchomasty s 287 body na plemeno Husa česká. A třetí místo rovněž patřilo Jaroslavu Petákovi na plemeno Kachna pekingská. Voliéra získala 181 bodů.

Nejlepším mladým chovatelem byla Hrabalová Jaroslava ze ZO Kařez s plemenem zdr. Australka na které získala 282 bodů. Dále bylo uděleno 10 čestných cen.

   Čím větší bylo překvapení v expozici drůbeže, tím bylo i větší zklamání v expozici králíků. Těch se na naší výstavu sešlo rovných 200 v 25ti plemenech a barevných rázech . Ti byli určeni k posuzování. Obohacením byla 20ti členná expozice Teddy králíčků.

Posuzování se zhostili: MVDr. Dagmar Dopitová, Dušan Kunc, Václav Kratochvíl. Jimi byla vyhodnocena jako nejlepší kolekce, kolekce Aljašek od přítele Jaroslava Srpa ze ZO Zaječov s 380ti body. Druhé místo obsadil Jiří CHlustina ze ZO Zaječov na plemeno Činčila malá s 378,5 bodu. Třetí se umístil Mázdra Jaroslav ze ZO Zdice s plemenem Vídeňský černý s 378 body. Jako nejlepším mladým chovatelem byla vyhodnocena Hříbalová Lenka ze ZO Zdice s plemenem Hermelín červenooký, na kterého získala 94,5 bodu.  A tradičně vždy se u nás vyhodnocuje nejlepší králík s anglickou strakatostí. Letos jím byl vyhlášen Český strakáč havanovitý s 94 body, z chovu přítele Štefana Rešovského ze ZO Zaječov. Dále bylo uděleno 10 čestných cen.

   Další pěknou expozicí je u nás expozice okrasného ptactva. Ta je bez posuzování. Pouze určena k prodeji a pokoukání. Každým rokem se v ní sejde několik desítek barevných ptáčků různých plemen a hlavně překrásných barev. Nutno dodat, že nám i díky ní příbývá mladých chovatelů, který mají tuto expozici na starosti. Další menší expozicí je expozice drobných hlodavců. I ta je určena k prodeji a potěchu. Tu si sama řídí naše mladá chovatelka Soňa Beldová.

   Nejen pro děti je vždy připravena tombola. Dalším zpestřením výstavy bývají prodejní stánky. Největší úspěch má prodejce nosných kuřat. Na něj vždy čekají ve frontě desítky lidí již od půl osmé. Dalším tahákem je i prodejce jablek. Při pěkné ceně jsou chutově dobrá a dlouho vydrží. Mimo to je tu několik prodejců s cukrovinkami a prodejců s chovnými potřebami a krmivy.

   Výstava se povedla, byla pěta chvála. Účast 524 platících návštěvníků nás potěšil. Již se všichni připravujeme na jarní výstavu. Ta se uskuteční již 7.-8. března 2015. Na ní se těšíme pro stálý velký počet návštěvníků, kteří si zde nakupují chovná zvířata na novou sezonu. Také znovu s radostí uvítáme expozici klubu českého strakáče, který již po třetí přislíbil účast.

  Těšíme se na Vás.